W środę uczniowie klasy 4 i 5 sp 48 z wychowawcami udali się do Muzy na lekcję edukacyjną w kinie.
Zajęcia rozpoczęły się od wykładu na temat efektów specjalnych prowadzonych przez aktora. Dzieci dowiedziały się jakimi metodami można uzyskać dany efekt.
Choć zwykło się określać wszystkie efekty mianem efektów specjalnych, w gruncie rzeczy rozróżnia się dwa ich rodzaje.
Efekty specjalne (powszechnie określane skrótem SFX) to wszelkie zabiegi realizowane bezpośrednio na planie filmowym. Do tej grupy zaliczają się elementy, które są rzeczywiste i fizyczne. Ich zastosowanie ma wytworzyć rezultat, który byłby niemożliwy do osiągnięcia w sposób naturalny lub spontaniczny. Jako przykłady można wymienić charakteryzację aktorów, nagrywane wybuchy i eksplozje oraz rekwizyty, takie jak ślepe pociski czy noże sceniczne.
Efekty wizualne natomiast to wszelkie efekty, które dodawane są w postprodukcji. Jest to grupa zdecydowanie szersza i szczególnie obecnie dużo częściej wykorzystywana. Wpływa na to między innymi rozwój i rozprzestrzenienie odpowiedniego oprogramowania oraz stosunkowo przystępne ceny. Dziś dużo taniej jest zainscenizować wybuch lub postrzał w postprodukcji niż na planie. Do tej grupy zaliczać się będą między innymi tylne i przednie projekcje, dorysówki, greenscreeny i bluescreeny.
Wychowawcy:
Grzegorz Janus kl.5a
Tomasz Ślusarz kl.4a