Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2022

W dniu 20 kwietnia 2022r. klasy I – III wzięły udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN przygotowało opowiadania Z. Staneckiej ” Pamięć drobinek” oraz P. Beręsewicza ” Strasznie, strasznie, których uczniowie słuchali z wielkim zaciekawieniem. Dzieci wykonały piękne żonkile na zakończenie lekcji, które zaprezentowali na zdjęciach.  To były ciekawe zajęcia. 

 

Lekcja historii sztuki w Zamku Sieleckim.

Grupa humanistyczna klasy 2bLO uczestniczyła w zajęciach poszerzających wiedzę na temat malarstwa XIX wieku w Sosnowieckim Centrum Sztuki w Zamku Sieleckim. Pani Małgorzata Malinowska-Klimek, absolwentka naszego liceum, przybliżyła nam nie tylko realistyczne obrazy Henryka Rodakowskiego, Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, braci Gierymskich czy Gustawa Couberta, ale nakreśliła też szerokie tło społeczno-obyczajowe epoki.

Obejrzeliśmy również sale zamkowe, wystawę „O Sosnowcu słów kilka”, a także wystawę przedstawiającą wyniki prac archeologicznych na terenie Zamku Sieleckiego. Dzięki przeszklonej podłodze w sali ekspozycji uczniowie mogli zobaczyć pozostałości dawnej baszty.

Zamek Sielecki zamieścił też informację o naszej wizycie na swoim Facebooku.

 

 

 

W dniu 5 kwietnia odbyły się zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie Medycznym w Sosnowcu. Uczniowie nauczyli się obsługi sprzętu medycznego, którego głównym zadaniem jest rozpoznawanie grup krwi. Wspaniałym opiekunem klasy 1C LO była Pani Teresa Wieczorek, dzięki której czas spędzony w laboratorium był niezwykle interesujący. Aktywne uczestniczenie naszych uczniów, przy pracy w laboratorium medycznym to znakomita lekcja, przynosząca ogromnie korzyści w rozwoju naszych edukacyjnym licealistów.  

W dniach 21-25 marca odbył się finał Międzynarodowych Mistrzostw Szybkiego Mnożenia 2022.

Każdy z finalistów miał 5 minut na wykonanie jak największej ilości działań   z mnożenia do 100. Nagrodą główną w konkursie był puchar, dyplom, zestaw klocków Lego, a co najważniejsze – tytuł Mistrza Szybkiego Mnożenia 2022. W tegorocznej edycji,    w swoich kategoriach wiekowych, udział wzięli nasi uczniowie klasy IIb SP .

Stanisław Dusza – 34 miejsce w klasyfikacji klas II, tuż za nim

Emil Karolczyk,      Filip Borowik,       Marcin Zabłocki.

Tegoroczny finał obfitował w kolejne rekordy. Najlepszy wynik 383 działania w 5 min. Wart uwagi jest fakt, że wielu uczestników nie tylko osiągnęło doskonałe wyniki, ale wykazało też niesamowite  umiejętności arytmetyczne.   Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia to wyjątkowy sposób rozwijania u dzieci skupienia  i umiejętności arytmetycznych.

Jest to dla uczniów wielka przygoda i ciekawa forma rozwoju umiejętności matematycznych.

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom GRATULUJEMY

 oraz życzymy wielu sukcesów matematycznych.

 

 „Należy podróżować, by się czegoś nauczyć” – Mark Twain

I tak o to, 13.04 klasy Ia i IIb SP realizując Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do Twarzy” wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Przemierzając Kraków alejkami wzdłuż i wszerz uczniowie zrealizowali moduł „ Kultury świata”, który przybliżył im historię wielkich cywilizacji, ze szczególnym naciskiem na ich kulturę – a dokładnie kulturę Japonii. Otóż w Krakowie odwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie uczniowie odbyli podróż po Japonii, dowiedzieli się ciekawostek o tym kraju, a także mieli okazję poznać pismo japońskie.  Kolejny punkt naszej wycieczki to miejsce magiczne, zupełnie inne niż kraj czerwonej wiśni, tu było mrocznie i tajemniczo, gdyż  trafiliśmy do kawiarni Dziórawy Kocioł, kawiarni, gdzie Harry Potter z pozostałymi znajomymi z  Gryffindor  spotykali się w tajemnicy przed członkami Szkoły Magii i omawiali tematy, które tam były tematem tabu. Po skosztowaniu  zadziwiających eliksirów, magicznych słodyczy z wróżbami, czy też specjału Harrego Pottera, jakim jest piwo kremowe (oczywiście to tylko nazwa kryjąca napój mleczny), uczniowie nie omieszkali oczywiście poznać tradycji krakowskiej, a mianowicie odwiedzili Żywe Muzeum Obwarzanka, niewątpliwie najsmaczniejszy symbol Krakowa, gdzie poznali historię i tradycję wypieku obwarzanka, gdzie dowiedzieli się, która królowa się nim zajadała i dlaczego nie należy mylić go z preclem, gdzie  poznali unikatowy proces jego produkcji, a na zakończenie prelekcji i warsztatów wypieku , wyszli trzymając w ręku własnoręcznie wykonanego obwarzanka. Jedno miasto, a ileż ciekawostek…

 

Bywamy w różnych placówkach kultury w mieście. Ostatnio klasa 2bLO odwiedziła Zagłębiowską Mediatekę w Sosnowcu. W ramach lekcji bibliotecznej oglądaliśmy wypożyczalnie, salę wystawową, aulę kinową. Mogliśmy zobaczyć także starodruki i maszynę brajlowską,którą szczególnie zainteresowała się męska część naszej grupy.Korzystaliśmy z katalogu online. Zapoznaliśmy się również z ofertą kulturalną biblioteki na najbliższe miesiące.
Na pewno będziemy uczestniczyć w Majowych Dniach Literatury!

Pozdrawiam,
Ewa Jabłońska

Uczniowie klasy Ia poznawali zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych. Oglądali ciekawe filmy edukacyjne, prezentacje. Malowali jajka i wykonali koszyczek, do którego włożyli przygotowane przez rodziców czekoladowe zajączki i jajeczka. Złożyli sobie życzenia. Babeczka symbolizująca wrastanie wiary, nadziei i miłości była przepyszna. Życzymy Wszystkim wesołych, zdrowych i słonecznych Świąt w rodzinnej atmosferze, a także mokrego Dyngusa.

 
 

Z poważaniem
Wioletta Różyc

Wybory na radnych Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca – oficjalne wyniki

Miło nam poinformować, że obie nasze kandydatki:

Wiktoria Ilnicka i Natalia Ryłko

uzyskały poparcie Licealistów i zostały radnymi MRMS. Jak rozkładały się wyniki możecie zobaczyć w protokole poniżej.

Naszym radnym serdecznie gratulujemy i liczymy na godne reprezentowanie Naszej Szkoły na forum Miasta.

 

WYBORY

 

Komisja Wyborcza

Do góry